Na moją prośbę uruchomiona została polska sekcja wiki. Możemy tam coś teraz umieścić. Moja propozycja jest oczywiście taka, żeby przede wszystkim umieścić tam informację o nazewnictwie kategorii dróg oraz o nazywaniu ulic. Jeśli macie jakieś pomysły piszcie.
Dodałem dzisiaj na Wiki trochę informacji o tworzeniu dróg i ogólnie o podstawach Waze. Na pewno wielu osobom przyda się tytułem wyjaśnienia, bo pewne rzeczy z początku są enigmatyczne.
Jeśli macie coś co chcielibyście tam dodać, coś jest nadal nie zrozumiałe, chcecie jeszcze o coś zapytać to piszcie śmiało.
Wygląda nieźle, ja jakoś nigdy nie mogłem się za to zabrać… Ale spróbuje przynajmniej pomotywować.
Mam 3 uwagi:
Nie trzeba być area managerem żeby edytować węzły jeśli jechało się po danej drodze - czasem edytuje drogi daleko od “mojego” terenu i nie ma problemu. O ile dobrze pamiętam to prawa do edycji nie swoich dróg nabyte “przejazdem” dostaje się z większym opóźnieniem niż pojawiają się same drogi… Najprzydatniejsze (wg mnie) rzeczy które dostaje area manager na swoim terenie to prawo do edycji wszystkiego (nawet jeśli tam nie jechał) i prawo do kasowania nie swoich odcinków (to ostatnie da się obejść, ale jest to delikatnie mówiąc żmudne).
Do sprawdzania czy waze potrafi wyznaczyć dłuższą trasę można użyć live map. Ustawia się start i koniec i patrzy czy znajdzie sensownie. Zbliżając te 2 punkty można namierzyć mniej więcej gdzie jest problem. Działa tylko jeśli większość trasy jest w porządku, i niestety ma tego kilkudniowego laga od edycji…
Do znajdywania miejsc do poprawienia dobre jest “Map problems”. Wada: żeby to sensownie wykorzystać trzeba używać z instrukcją z angielskiego wiki (co który numer oznacza, jak się zabrać za poprawianie itp). Jest z tym trochę roboty na początku - choćby odklikanie miejsc które nie są problemami, ale jak siatka dróg jest w miarę sensowna to potem pojawiają się coraz rzadziej.
O super. Dzięki za uwagi, już je uwzględniłem w tekście. A sam tekst się już trochę rozszerzył. Zostało tłumaczenie podstawowych błędów. Mam nadzieję, że nasza wiki będzie się stale rozrastała
Witam, jesli uruchamiamy nawigacje i wpisujemy nazwę ulicy, to zawsze wpisujemy nazwisko, a nie tytuł lub jego imię.
Po co więc sugerujecie tu aby wpisywać np. Generała Jakuba Malinowskiego, albo Św. Michała ?
Lub Adama Mickiewicza. Proponuję samo nazwisko lub przynajmniej Nazwisko i Imię.
Czy to nie jest niepotrzebna strata czasu ?
Wpisanie w nawigacji jedynie “Piłsudskiego” znajduje Marszałka Józefa Piłsudskiego w różnych miejscowościach. Nikt więc nie każe Ci w nawigacji wpisywać pełnej nazwy. Mapy za to powinny być kompletne o pełne nazwy ulic.
Tak samo z kolejnością (czasem widzę “nazwisko imię”) - w wyszukiwaniu mi akurat nie pomaga, a estetycznie strasznie mi nie leży. Kojarzy mi się ze starymi biurami gdzie urzędniczce łatwiej się sortuje po nazwisku, więc jest to jedyna słuszna kolejność
Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. “generała”, albo w nazwie “Aleja księdza Jerzego Popiełuszki” samo “księdza” jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od “Aleja”. Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. “przy ulicy generała…” - a nie “przy ulicy Generała…”). Również oddzielna zasada dla “Marszałka Józefa Piłsudskiego” nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.
Sugeruję aby odejść od zasad w Wiki na zasady obowiązujące w języku polskim (w końcu jesteśmy w Polsce ;). Czyli wszystkie wyrazy w nazwie ulicy piszemy dużą literą za wyjątkiem stojących na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, brama, pomnik, cmentarz itp. które są tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy — wielką literą
Pisownia, pisownią, ale jakoś nie zauważyłem aby na ulicznych tablicach informacyjnych widniał np. “plac Tadeusza Kościuszki”, “plac na Groblach”, “aleja Adama Mickiewicza” :lol: :lol:
To jakaś bzdura !! Zawsze zaczyna się od dużej litery.
Nie widziałeś, bo na tabliczkach jest pisane skrótami: pl. Tadeusza Kościuszki, Plac Na Groblach (tu zły przykład gdyż zasadne jest pisać wszystko z dużej litery, jak wcześniej napisałem), al. Adama Mickiewicza. Przecież wyraz “ulica” też wpisywany jest z małej litery
Moja propozycja niewiele się różni, bo ja proponuję, żeby zasady opisane w Wiki były zgodne z językiem polskim. Bo jeśli w Wiki mają być bzdury, do których i tak nie będziemy się stosować, to nie ma sensu tego Wiki pisać. Zasady pisowni nazw typu “ulica”, “plac” sprawdziłem sobie, ale pisałem o innej zasadzie: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Źródła nie podaję, bo ta zasada jest powszechnie znana i stosowana.
Tu jest problem, bo na tabliczkach ulicznych wszystkie litery są duże (CAPS LOCK).
Pod tym linkiem: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401 jest zresztą wyjaśnione, że wszystkie wyrazy wewnątrz nazwy własnej piszemy wielką literą: 3 Maja, Dwóch Mieczy, Świętego Jana, Księdza Jerzego Popiełuszki, Królowej Jadwigi, Księcia Józefa, Generała Władysława Sikorskiego. Mała litera tylko jeśli jest skrót tytułu: św. Jana, gen. Władysława Sikorskiego.
Popatrzcie dla porównania na mapy Google. Ja wiem, że to żaden autorytet, ale mapki mają z PPWK, a oni głupi nie są. Chyba.
A jednak PPWK, a za nim Google, korzysta z różnych konwencji, jak widać na załączonych zrzutach. W takim razie ja nie wiem jak powinno być poprawnie, poddaję się i będę się stosował do tego, co jest w Wiki, zakładając, że ktoś, kto to pisał, przemyślał sprawę i wie co pisze.
Propozycja (kopia mojej wypowiedzi z innego wątku):
Co w sytuacji, gdy droga ma 2 numery? Jak to zapisywać? Ja to zapisuję w formacie XX, YY, ponieważ można znaleźć tą trasę w wynikach wyszukiwania po pierwszym jak i drugim członie. Przy zapisie S1/E75 http://world.waze.com/cartouche/?zoom=1 … =102694574 (zapis z 13.12.2010) nie znajdziesz samego E75, ponieważ jest to jedno słowo.
Ja zapisuję dwie nazwy alternatywne, bo możesz ich mieć ile chcesz. Szkoda, że te nazwy i tak nigdzie nie są wyświetlane, ale może kiedyś będą. Numerów europejskich w ogóle nie wpisuję, bo ustalono (jak mnie tu jeszcze nie było), że ich nie wpisujemy.
Co do pisowni samych dat, to nie chce mi się szukać linków z cytatami, ale zasady są takie:
Nie piszemy kropki po numerze dnia - jest to wyjątek od ogólnej zasady, dotyczącej pisowni liczebników głównych.
Nigdy nie piszemy końcówki “-go”.
Dlatego powinno być: 3 Maja, 11 Listopada. Ale jeśli masz jakąś ulicę, która wszędzie (w dokumentach urzędowych, na tabliczkach, na drogowskazach) jest zapisana błędnie i uznasz, że konsekwentnie też chcesz się tego trzymać, to nic się nie stanie, jeśli napiszesz tak samo, jak wszędzie.